Súlyos adatlopást követ el az, aki okostelefont lop, mondta ki a brit ítélőtábla. Mivel ezek a készülékek személyes adatokat tárolnak, esetenként a felhasználó bankszámlájához, bankkártya adataihoz is hozzáférnek, a tolvajok nem csak anyagilag károsíthatják meg áldozataikat.
Az új irányvonal mögött elsősorban a technológia fejlődése áll. Az emberek az egész életüket magukkal viszik egy okostelefonban.
A bíróságnak nem csak az ellopott készülék értékét kell figyelembe vennie az ítélet meghozatalakor, hanem a szellemi tulajdon ellopását, és az okozott lelki sérülést is.
A megszerezett adatokkal visszaélhetnek, ez pedig súlyos, egész életre kiható károkat okozhat.
Fontos a megelőzés
Az egyre drágább és egyre nélkülözhetetlenebb okostelefonok világában bizony elég nagy problémát tud okozni, ha elhagyjuk, vagy ellopják őket. A legfontosabb ebben az esetben is a megelőzés, ha új készüléket vásárolunk érdemes már az elején lekódolni azt. A gyártó által ajánlott alkalmazást érdemes feltelepíteni, és ezzel a felhasználónév-jelszó párossal követhetjük telefonunkat.
Mit tegyünk akkor, ha már megtörtént a baj?
- 1. Tiltassa le a számát a szolgáltatónál, hogy ne tudja a tolvaj használni.
Fontos, hogy ezzel magát a készüléket nem tiltjuk, így ha van lehetőségünk, akkor kérjük az IMEI tiltást is. Ezután a telefont nem lehet majd használni. Ezt csak az előfizetés tulajdonosa tudja megtenni.
- 2. Tegyünk feljelentést a helyi rendőrkapitányságon.
Vinnünk kell valamilyen papírt, amivel bizonyíthatjuk, hogy a telefon a miénk (pl.: a készülék számlája).
- 3. Pótolja a SIM-kártyát.
Hogy száma megmaradjon, csak a SIM kártyát kell pótolnia. A cseréje persze sehol sincsen ingyen. Fontos hogy 14 nap áll ahhoz rendelkezésünkre, hogy az új kártyát megigényeljük.
- 4. Ne adjuk fel a reményt
Ha a telefon még kicsörög, be van kapcsolva, akkor lehetőség lehet arra, hogy IMEI-szám alapján bemérjék, és így megtalálják. Ehhez persze jól jön majd a már megtett feljelentés, lásd feljebb.
Arra, hogy visszakapjuk a mobilt, nincsen garancia, és az is valószínű, hogy a rendőrség bizonyítékként egy ideig még visszatartja a készüléket, ám mégis ez lehet a legjobb eshetőség.
- 5. Készülékbiztosítás
Nagyobb értékű mobil esetén érdemes a szolgáltatónál készülékbiztosítást kötni, ami lopás estén is fizet. Ennek részleteiről és árakról az ügyfélszolgálatokon adnak tájékoztatást.
Üdvözlettel:
MNS Védelem Kft csapata
A Több egy egyszerű lopásnál, ha valaki mobilt fúj meg bejegyzés először a Kamera rendszer jelent meg.
The post Több egy egyszerű lopásnál, ha valaki mobilt fúj meg appeared first on adatkezeles.hu.