A nyomozások eredményességi mutatója kevésbé változott, 13-14 százalék körül alakult az elmúlt három évben. Ezek az adatok csak a bejelentett telefonlopásokat tartalmazzák, ennél nyilvánvalóan több bűncselekmény történik.
Mégis, a feljelentésig jutó esetek száma a hazai okostelefon állománynak elenyészően kis részét teszik ki, az idén várhatóan hazánk eléri a 3,4 millió okostelefont használót.
Szerettük volna a három mobilszolgáltatótól is megtudni, hány SIM-kártyát, illetve készüléket tiltottak le lopás miatt, sajnos nem adtak információt.
Az eltulajdonított készülékek tulajdonosai leginkább a hívások miatti magas számla miatt aggódnak (43%), de tartanak attól is, hogy be kell bizonyítaniuk, ők a tulajdonosok (27%). A kapcsolatok elérése telefonszámok nélkül 26%-nak jelenti a fő nehézséget, a lopás miatt várható kiadások 26%-nak okozzák a legnagyobb gondot.
ZÁR ÉS TÖRLÉS
Egy okostelefon állandóan nálunk van, ezért jóval érzékenyebb adatok is megtalálhatók rajta, mint egy számítógépen. A hitelkártyaadatok és pikáns fotók mellett az is előfordulhat, hogy fotót készítünk egy szerződésről, mert azt így a legegyszerűbb továbbítanunk.
Az Iphone telefonoknál jelentősen csökkent a lopások és rablások száma.
Miután az iOS 7-ben megjelent az aktiválási zár nevű funkció, amely lopás esetén megakadályozza a készülék törlését és használatát.
Az androidos telefonokon a Google olyan lehetőséget is biztosít Eszközkezelő néven, amellyel nyomon követhető a mobil földrajzi helyzete, és a tulajdonos akár a távolból is törölheti az adatokat.
A szolgáltatás viszont csak addig működik, amíg nem kapcsolják ki a készüléket, vagy nem cserélik ki a SIM-kártyát.
Tippeink:
- Mindenképpen érdemes beállítani egy PIN-kóddal vagy a kijelzőre rajzolt mintával feloldható képernyőzárat a telefonunkra.
- Hasznos lehet egy internetbiztonsági alkalmazás telepítése is, amely a SIM- kártya cseréje esetén letiltja a telefont.
- A távoli törlés nem írja felül az adatokat, így a hozzáértők az információkat visszaállíthatják. Ha ellopják a telefont, ajánlatos a felhőszolgálatások jelszavait is megváltoztatni.
- Ha elveszítjük az okostelefont, jól jöhet, ha előzőleg beállítottunk egy záró képernyős elérhetőséget – egy hozzátartozó telefonszámot vagy az e-mail címünket -, melyen a jóindulatú megtaláló felveheti velünk a kapcsolatot.
- Bár a drága okostelefonokat elsősorban az értékük miatt lopják el, a további költségek elkerülése miatt nem árt a SIM-kártyát letiltatni a szolgáltatónál. Lehetőség van a készülék letiltására is az egyedi IMEI-szám alapján, ám ez esetben az érintettnek igazolnia kell, hogy ő a telefon tulajdonosa. A készülék letiltása azzal jár, hogy a nemzetközi együttműködésben részt vevő szolgáltatók egyikénél sem fog működni a telefon.
Üdvözlettel:
MNS Védelem Kft csapata
A Tíz emberből háromnak már ellopták bejegyzés először a Kamera rendszer jelent meg.
The post Tíz emberből háromnak már ellopták appeared first on adatkezeles.hu.